+90 444 66 64 info@omni.com.tr

İşletme POS otomasyonu nedir, işletmelere sağladığı avantajlardır nelerdir? POS otomasyonu, işletmelerde tüm genel satış işlemlerini sağlayan, raporlayan ve denetleyen sistemlerdir. Bu sistemler sabit ve mobil POS cihazları ile ek donanımların entegre biçimde çalışması ile oluşmaktadır. İşletmede iyi bir otomasyon birçok yönden fayda sağlamakta, işletmenin performansını arttırmaktadır.

POS otomasyonu işletmede çalışan personellerin kullanımı ve ek olarak verilen otomatik talimatlar ile çeşitli işlevleri yerine getirmektedir. Alım-satım işlemleri, sipariş, stok, raporlama, analiz gibi temel işlevleri yerine getiren POS otomasyonu merkezi yönetim ve arka ofis programları ile büyük ve çok şubeli işletmelere de tam yönetim ve denetim sağlamaktadır.

İşletmelerde POS otomasyonu yaparken işgücü ve makine gücü dengesini gözetmek gerekmektedir. Bu optimum denge işletmeden işletmeye değişmektedir. Özellikle konuk ağırlama ve perakende sektöründe müşterilerle olan personel iletişimine bağlı olarak cihaz seçimi yapılması, otomasyon seviyesinin ayarlanması önerilmektedir. Bu denge gözetilerek yapılmış iyi bir POS otomasyonu işletmeye hız, güvenlik, müşteri memnuniyeti, performans ve işletme huzuru katacaktır.

POS otomasyonu nedir ve fonksiyonları nelerdir? POS sistemlerinin tarihi 40 yıl öncesine dayanmaktadır. İşletmesindeki güvenlik açığından şüphelenen bir yöneticinin satış işlemlerini kontrol etmek amacıyla bir sayaç yapmasıyla başlayan yazarkasa serüveni bugün birçok işleve sahip POS sistemleri ile işletmeciliği günümüze uyarlamıştır. POS cihazları artık sadece fiş kesmek için değil birçok amaç ve fonksiyonla çalışmaktadır.

POS sistemleri, öncelikli hedef sektörü olan konuk ağırlama ve perakende işletmelerinde müşterileri işletme mekanına girer girmez takip altına alan, konaklama ve rezervasyon işlemlerini oluşturan, sipariş ve taleplerini kontrol eden; adisyon, hesap ve raporlama işlemlerini gerçekleştiren mekanizmadır. Kısacası müşteri ile işletme arasındaki tüm temasların hızlı, güvenli ve eksiksiz gerçekleşmesi için çalışmaktadır. Ayrıca çalışan personellerin de daha hatasız bir iş ortaya koymasına imkan vermektedir.

POS Sistemleri sabit satış terminali ve mobil terminali gibi iki ana cihaz etrafında şekillenmektedir. Bu iki cihaz dışında mutfak yazıcıları, para kasası, müşteri gösterge ekranı, manyetik kart okuyucu, terazi, barkod okuyucu ve mutfak gösterge sistemi gibi ek donanımlar düzenli ve koordineli çalışma ortamı için destek sağlamaktadır. Arka ofis yazılımları ise stok, müşteri ve promosyon, paket sipariş ve menülerin takibini ve yönetilmesini sağlamaktadır.

POS otomasyonu nedir, uygulanırken nelere dikkat edilmelidir? POS otomasyonu yaparken sektöre hakim deneyimli firmalarla çalışmak dikkat edilmesi gereken ilk unsurdur. Firma otomasyon konusunda sizi yönlendirebilmeli, hangi cihazları tercih etmeniz gerektiği ile ilgili size bilgiler sunabilmelidir. POS sistemleri elektronik cihazlardan oluştuğundan kaliteli mal üreten firmalarla çalışmak ikinci unsur olarak karşımıza çıkar. İşletmelerde POS işlemleri esnasında olası aksama ve arızalar istenmeyen durumlara ve kayıplara sebep olacağından kaliteli ve sağlam cihazlar yıllar boyu sürecek cihaz kullanımları için memnun edici olacaktır. Ayrıca cihazların kolay bir kullanıma ve estetik bir görünüme sahip olması çalışanların ve işletmenin daha cihazlarla uyumlu bir işleyiş ve görünüme sahip olmasını sağlayacaktır. Bir husus ta POS sistemlerini sağlayan firmanın sunduğu teknik destektir. Firma, donanımlı teknik destek sunarak müşterilerinin sorunlarına hızlı yanıt verebilmeli, taleplerine çözüm üretebilir olmalıdır.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/ressistem/public_html/wp-includes/functions.php on line 4613

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/ressistem/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 111